Event Winners (Youths)

Youths 90 mtrs (Open) The Jimmy Mabon Cup

YearWinnerYEARwinner
1987J.Kerr1988M.Swinbum
1989G.Anderson1990L.Scott
1991K.Stewart1992A.Johnstone
1993S.Maclean1994K.Stewart
1995B.Hay1996Derek Wilson
1997M.Watcrs1998Andrew cook
1999Ewan Whillans2000Lisa Douglas
2001Cancelled - Foot & Mouth2002Danie Fiddes
2003Gordon Dawtry2004Faye Nicholson
2005Lowis Wichary2006Fave Nicholson
2007Gavin Douglas

90 Metre Youths Open Handicap Championship Jimmy Mabon Cup Group A

YearWinnerYearWinner
2008P Ferguson Jedburgh2009P Ferguson T.L.J.T
2010Scott Richardson Jed AC2011Lewis Hunter Pitreave AC
2012Bethany Wardhaugh, Gala Harr2013Robbie Renwick, Peebles
2014Ronan McKean, Hawick
2015Phillipa Robertson, T.L.J.T.
2016Struan Wells , Leithenburn BM2017Brodie Cowan Jed AC

90 Metre Junior Open Handicap Championship,The Peter Mc Nulty Cup Group B

YearWinnerYearWinner
2008K Potts Hawick2009J Gillan TLJT
2010Bethan Douglas Hawick2011Amy Campbell Teviotdale Harriors
2012Hugh Robinson T.J.L.T.2013Cameron Fowler. Eyemouth
2014Archie Fuller Chirnside2015Danielle Lockie, T.L.J.T.

2016Kyle Taylor Chirnside2017Evie Renwick TLJT

200 METRE HANDICAP YOUTHS (OPEN)
PETER MC NULTY CUP
Upto 2007
2007      Donald Purves Selkirk

200 METRE HANDICAP YOUTHS (OPEN) Group A
Wattie Bell Cup
2017 Sam Archibald, Leithenburn

200 METRE HANDICAP YOUTHS (OPEN) Group B
Ross Brown Cup
2017 Connor McLeod, Hawick

400 METRE HANDICAP YOUTHS (OPEN)
J.Y.Burns Cup
2017 Ben Rutherford, Kelso

LAP  RACE HANDICAP YOUTHS (OPEN)
JENNY & ELLIOT SHERRIFF CUP
2008     S.Harrison Jedburgh  2009      B Douglas   Hawick
2010      Mathew Bell  Hawick  2011     Jack Wilson  Hawickt
2012      Logan Wooly Hawick   2013    Phillipa Robinson, T.L.J.T
2014      Cameron Clamp T.L.J.T. 2015  Cameron Clamp T.L.J.T.
2016      Matthew Newman Hawick SC.
Lap races replaced by 200 and 400 Mtrs

LAP  RACE HANDICAP JUNIOR (OPEN)
ROSS BROWN PERPETUAL CHALLENGE CUP
2011    Kazya Stevens, Moorfoot   2012 Rory Williams, Chirnside
2013   Josh Abbott, Kelso               2014 Josh Abbott Kelso
2015   Samantha Dagg, T.L.J.T.    2016 Mathew Beaton TLJT.
Lap races replaced by 200 and 400 Mtrs

800 METRES HANDICAP YOUTHS (OPEN)
JOHN H DIXON CUP

2004      R.Corbett                           2005      L.Anold                        2006      L.Corbett
2007      G.Learmouth Berwick       2008      D.Purves Earlston   2009     Finn Hitchcock  Selkirk
2010     Zaynah Aziz  Selkirk    2011   Josh Abbott Kelso   2012    Jamie Kinghorn Galla Harr
2013    Archie Pilcher, Kelso    2014   Scott Tindle Berwick  2015   Daniel Ross, Chirnside
2016    Kyle Taylor Chirnside   2017  Aron Glendenning, Leithenburn

1600 METRES HANDICAP YOUTHS (OPEN)
FID VETCH CUP
1985    M.Allan Pumpherston   1986   J.Moodie Falklands         1987   G.Scott Jedburgh
1988   LTurnbull Hawick           1989   S.Reid Cowdenbeith       1990   G.Hutchison Markinch
1991    W.Mclntosh Kelso         1992   Alan Beaumont Peebles  1993   Chris Currie Kelso
1994   Colin Welsh Kelso          1995       ?           1996       Graham Nichol Newcastleton
1997   Andrew Cassells Markinch  1998   Andrew Laurie Selkirk  1999    Andrew Laurie Selkirk 2000  Shaun Desport Hawick    2001   Cancelled Foot & Mouth    2002   Chris Black Kelso
2003   Jonathan Wolf Kelso    2004 C .Fair Selkirk                        2005   Jonathan Wolf Kelso
2006   Matthew Grundy Wooler    2007    Stuart Somervail Jedburgh
2008   Stuart Somervail Jedburgh    2009      R Stevens  Moorfoot
2010   Adam Graig Lauder    2011   Jason Mcintosh  Kelso
2012  Jason McIntosh Kelso  2013   Michael Smith, Leithenburn
2014  Jack Amos Jed AC        2015  Madeline Collins, Chirnside
2016  Elle Cooper Jed AC       2017  Iona Jamieson, Teviotdale H

HILL RACE JUNIORS
THE WATTIE BELL CUP

2002   Gary Alexander                   2003        Roy Dumma       2004  Joe O’Mara
2005   S.Fraser                             2006        Rory Anderson
2007   Cancelled Foot & Mouth       2008        Mathew Grundy
2009   Rowan Marr  Selkirk.           2010   Fraser Wardhaugh
2011    Thomas Otton Heriot         2012    Thomas Otton
2013    Joe Agnew, Gala Harriers  2014    Thomas Otton  Gala Harriers
2015    Fraser Veitch, Kelso            2016    Bailey Todd Kelso

Comments are closed.